Pomoc

Moduł konsultacji społecznych

Moduł konsultacji społecznych dostępny jest dla wszystkich użytkowników strony bcc.org.pl. Użytkownicy strony bez logowania mogą przeglądać listę konsultowanych dokumentów, jak również przeglądać podstawowe informacje dotyczące dokumentu. Po zalogowaniu mogą dodatkowo opiniować dokumenty oraz wziąć udział w ankiecie.

Dostępne funkcje:

 1. W okienku „Obszary“ należy wybrać obszar legislacji, do którego najprawdopodobniej przypisany jest projekt legislacyjny poszukiwany przez Użytkownika.
 2. Po kliknięciu w wybrany obszar w dolnej części strony ukażą się tytuły projektów przypisane do danego obszaru, jakie były lub są poddane procesowi konsultacji.
 3. Obok tytułu projektu ukaże się informacja, na jakim etapie procesu legislacyjnego znajduje się aktualnie dany projekt (rządowym,, sejmowym) oraz status projektu w systemie, tj. - „aktywny” (co oznacza możliwość jego konsultowania) lub - „oczekuje na ekspertyzę” (tzn. konsultacje zakończone, ekspertyza jest w opracowaniu), lub – „archiwalny” (konsultacje zakończone, ekspertyza opublikowana).
 4. Po kliknięciu w tytuł projektu lub okienko „zaopiniuj” Użytkownik otrzymuje podgląd podstawowych informacji o dokumencie - widzi dwa zapełnione treścią pola -„streszczenie dokumentu” oraz „pytanie od eksperta”. Streszczenie ma na celu szybkie poznanie istoty projektu, „pytanie od eksperta” – jest propozycją ukierunkowania opinii Użytkownika na tematykę związaną z treścią projektu, która ułatwi późniejsze przygotowanie opinii przez eksperta.
 5. Użytkownik może pobrać oryginalny dokument z z rządowej strony BIP lub RPL, klikając w link - „pobierz projekt”.
 6. Użytkownik niezalogowany może zapoznać się ze streszczeniem dokumentu i pytaniami dodatkowymi zadanymi przez eksperta. Jeżeli chce dodać swoją opinię musi się zalogować. Do zalogowania należy wpisać email oraz hasło nadane członkom BCC.
  UWAGA – jeśli nie pamiętają Państwo HASŁA – należy:
  1. kliknąć w okienko POWRÓT DO BCC (w prawym górnym rogu strony),
  2. kliknąć w ikonę ZALOGUJ (w prawym górnym rogu strony),
  3. w oknie LOGOWANIE kliknąć PRZYPOMNIENIE HASŁA,
  4. wpisać swój email do kontaktu z BCC i kliknąć WYŚLIJ.
  Po chwili na wskazany adres email przyjdzie przypomnienie hasła.
 7. Użytkownicy zalogowani widzą dodatkowe pole „opinia”, w której mogą dodać swoją opinię. Użytkownik zalogowany może edytować (np. w celu poprawienia) wcześniej dodaną opinię, do czasu zakończenia konsultacji społecznych dokumentu.
 8. Po zalogowaniu Użytkownik może dodatkowo dodać oznaczenie - czy opinia ma być widoczna dla innych użytkowników - zaznaczając checkbox - „pokaż opinię innym użytkownikom”
 9. Po upłynięciu daty konsultacji społecznych dokumentu Użytkownik traci możliwość opiniowania projektu.